Břevnov City

Vše co potřebujete, máte za rohem!

Břevnovské zprávy

10.04.2017 | VÍKEND U KLÁŠTERA - 29.4-1.5.

VÍKEND U KLÁŠTERA - 29.4-1.5.

Tři dny nabité zábavou u Břevnovského kláštera! 110 let města Břevnova - Pálení čarodějnic - První Pivní Máj! Každý den živá hudba, historické atrakce, rodinná zábava, festival minipivovarů. Detailní informace ... Více

14.11.2016 | Vánoční strom 2016

Vánoční strom 2016

Slavnostní rozsvícení břevnovského vánočního stromu - v sobotu 26.11.2016 v ulici Bělohorská u Kaštanu v 17:00. Více

22.11.2015 | Břevnovský Vánoční strom rozsvěcujeme 28.11.

Břevnovský Vánoční strom rozsvěcujeme 28.11.

Adventní odpoledne s rozsvícením vánočního stromu se koná v sobotu 28.11.2015 v ulici Bělohorská u Kaštanu. Více

06.10.2015 | Kino DLABAČOV otevírá !

Kino DLABAČOV otevírá !

Břevnov má konečně kino. Dávno nevyužívaný sál kina Dlabačov - v budově hotelu Pyramida - prošel modernizací a začíná uvádět filmy i divadelní představení. Slavnostní otevření v sobotu 10.října! Více

06.10.2015 | 22.Břevnovské posvícení 2015

22.Břevnovské posvícení 2015

Tradiční 22. Břevnovské posvícení u Břevnovského kláštera v Praze - od 9. do 11. října! Více

...více zpráv

O nás »  Břevnovský Blok »  Úlety (outlety) Martina Fendrycha »  Když se rojí e-komety

Když se rojí e-komety

Když se rojí e-komety Vánoce jsou tady - tak si na ně posvítíme!

Když jdu teď před Vánoci po Bělohorské ulici, mám poněkud šílený pocit. Asi jako bych přišel domů a našel v kuchyni sto stejných manželek.

     Přes den to jde, ale jak padne tma, situace se prudce zhorší. Na každý kandelábr byly kýmsi navěšeny jakési chuchvalce žároviček, světýlek, jejichž cílem zřejmě je i toho největšího tupce, totálního ignoranta, donutit, aby chápal: Vánoce, ty mezku, jsou tady. Koukej nakupovat.

     Musí jít o Vánoce, neboť celou nebohou, nevinnou Bělohorskou takhle zaplavily hvězdy s chvostem. Jak říkám, přes den je, pokud člověk v noci dost vypil, případně pokud trpí skoliozou, může přehlédnout. Ostatně vrozený pud sebezáchovy ho nutí hledět na chodník, který skýtá mnohé nástrahy. Ale za tmy už tomu zářivému vánočnu neunikneš. Neznámá síla ti páčí hlavu vzhůru a ty vidíš na každé lampě přidrátovanou kometu.

     Kde se tam v tom absurdním množství vzaly? Z Bible ne. Tam je hvězda toliko jedna, podobně jako ten, jehož narození hlásila, byl jenom jeden. Viz kralický překlad Bible z r. 1613, evangelium Matoušovo.

„Když se  pak narodil Ježíš v Betlémě Judově za dnů Heródesa krále, aj, mudrci od východu slunce přišli do Jeruzaléma, řkouce: Kde jest ten narozený král Židovský? Nebo viděli jsme hvězdu jeho na východu slunce, a přišli jsme, abychom se klaněli jemu. To uslyšev Heródes král, zestrašil se, i všecken Jeruzalém s ním. Protož svolav všecky přední kněží a zákonníky lidu, tázal se jich, kde by se Kristus měl naroditi. Oni pak řekli jemu: V Betlémě Judově. Nebo tak jest psáno skrze proroka: A ty Betléme, země Judská, nikoli nejsi nejmenší mezi knížaty Judskými; neboť z tebe vyjde vývoda, kterýž pásti bude lid můj izraelský. Tehdy Heródes tajně povolav mudrců, pilně se jich vyptával, kterého by se času hvězda ukázala. A když je propouštěl do Betléma, řekl: Jdouce, vyptávejte se pilně na to děťátko; a když naleznete, zvěstujte mi, ať i já přijda, pokloním se jemu. Oni pak vyslyševše krále, jeli. A aj, hvězda, kterouž byli viděli na východu slunce, předcházela je, až přišedši, stála nad místem, kdež bylo děťátko. A uzřevše hvězdu, zradovali se radostí velmi velikou."

No tak to já se nezradoval. Představuju si, jak by byli zmatení mudrci od východu, kdyby táhli nahoru do Břevnova po Bělohorské. Jak by klepali dům od domu a hledali to dítě. A domácí by je hnali svinským krokem.

Roj komet na kandelábry umístilo Eltodo (e-komety). To je firma, jež zrušila zástavu akcií bývalé společnosti Mirka Topolánka - ručil dvěma miliony, o které tedy nepřišel - umožnila mu prodat jeho podíl ve VAE a koupit super byt.

Eltodo se chytilo i v Ústí nad Labem (u Gandalovičů), tam má zakázku do roku 2020. V Praze to „komeťákům" jde taky fajn. Nejenže že ovánočnili Břevnov; chytili se i ve Strahovském tunelu či v tunelu Mrázovka. Ale kdo by na Vánoce, míjeje ty stovky komet, myslel na tunely?

Žijeme v době, kdy všeho musí být moc. Hodně komet, hodně Ježíšků, hodně dárků. Jen si člověk říká, když máme tak gigantický státní dluh, jestli by nestačila jedna kometa? Jako světu dodnes stačí jeden Ježíš? Asi stačila, jenže to by se Eltodu vůbec nelíbilo.


Poslat odkaz známémuÚlety (outlety) Martina Fendrycha

Martin Fendrych

Autentický Břevnovák. Vystudoval gymnázium, nedokončil strojní fakultu ČVUT, deset let v minulém režimu navštěvoval bytové filosofické semináře profesora Milana Machovce. Do roku 1990 se živil rukama, později jako náměstek ministra vnitra, šéfredaktor týdeníku Respekt a komentátor. Dnes pracuje pro časopis Týden. V roce 1998 vydal deník Jako pták na drátě, o rok později v Německu dvojjazyčně básně Kotlino úst – Mundhöle. V roce 2003 vyšel román Samcologie a v roce 2009 - Slib, že mě zabiješ.

Další články autora


Kde se nejvíce diskutuje

Poraďte mi

Nevíte si rady? Třeba Vám někdo ze sousedů pomůže :)


17.4.2013 18:56 | Garáž pro skútr
Dobrý den, sháním "kousek" garáže pro můj skútr Honda PCX 125, co nejblíže k ulici Konecchlumského (okolí zastávky U Kaštanu) Pokud byste o někom věděli, kdo má třeba místo v garáži k pronájmu,...

Tipy a nabídky

Nabídněte sousedům, co už nepotřebujete! Nenechte si pro sebe dobrý nápad, podělte se o břevnovské tipy...!


29.11.2010 15:01 | Úklid
Nabízím pravidelný úklid domácnosti v Břevnově a okolí. Jsem spolehlivá a pečlivá SŠ ,středního věku, nekuřačka. klara.mendlova@seznam.cz

Poradna tety Ety

Teta Eta patří již dlouhá léta k renomovaným odbornicím v oblasti všeobecného poradenství - a to jak osobně...


14.11.2010 21:29 | Úpadek ulice Bělohorské
Vážená paní Eto, jako pamětnice lepších časů na Břevnově a členka Břevnovské obce sokolské (Župa Podbělohorská) se nemohu smířiti s obecným úpadkem ulice Bělohorské. Tento jest patrný nejen...


» Všechny diskuze

NEPROPÁSNĚTE

Chcete dostávat e-mail s břevnovskými novinkami, akčními nabídkami, slevami a pozvánkami?

Aktuální e-mail k nahlédnutí

Přihlašte se zde